Menu

دانشکده علوم پزشکی بهبهان

   

  پس از سقوط شجره ناپاک اموی بود که عباسیان به عنوان سومین خلافت اسلامی پ...

برپایی ایستگاه سلامت در مسیر پیاده روی تا قدمگاه شمس الشموس توسط دانشجویان دانشکده علوم پزشکی بهبهان

  پس از سقوط شجره ناپاک اموی بود که عباسیان به عنوان سومین خلافت اسلامی پس از پیامبر اکرم (ص) قدرت را در اختیار گرفتند . حکومتی که چی...
1398/08/08 | خ سالاری | برپایی ایستگاه سلامت در مسیر پیاده روی تا قدمگاه شمس الشموس توسط دانشجویان دانشکده علوم پزشکی بهبهان | عمومی،اخبار ویژه،خبر اسلایدر،اطلاعیه ها | 69 | 0 نظر | print | |

 

پس از سقوط شجره ناپاک اموی بود که عباسیان به عنوان سومین خلافت اسلامی پس از پیامبر اکرم (ص) قدرت را در اختیار گرفتند . حکومتی که چیزی جز خفقان و استبداد برای اجتماع علویان به همراه نداشت . انقلاب عباسیان علیه امویان و حاکمیت آنان بر جهان اسلام ،یکی از مهمترین حوادث تاریخ جهان اسلام به شمار می رود،حاکمیتی که بیش از پنج قرن به طول انجامید.عباسیان هنگامی که بنی امیه را ساقط کردند وبه خلافت رسیدند،مخالفان خود از جمله علویان وپیشوایان عدالت خواه شیعه و حتی گروههایی از هواداران وخویشان خود مانند ابوسلمه خلال،ابومسلم،عبدالله بن علی وعیسی بن موسی را از سر راه خود برداشتند.آنان در واقع برای بر جای ماندن حکومت خود،از قتل وآزار دیگران هیچ گونه پروایی نداشتند به همین منظور آشکارا و نهان آزار و اذیتهای فراوانی در حق ائمه شیعه روا داشتند ،امام صادق (ع) پس از توطئه های بسیار به دست منصور مسوم شد و به شهادت رسید ، هارون الرشید عباسی نیز رویه خلیفه ی پیشین را ادامه داد به طوری که امام موسی کاظم (ع) مدت زمان زیادی از عمر پاک خویش را در زندان های عباسیان سپری کرد و به شهادت رسید . پس از هارون و قدرت گرفتن مامون ، رهبری جامعه شیعه به عهده ی مردی افتاد که سالیان سال است ایران اسلامی از برکت حضورش متبرک شده است . پس از به قدرت رسیدن مامون و پوشیدن ردای خلافت عباسیان وی امام علی بن موسی الرضا را به مرو فراخواند و او را به ولایت عهدی خود منصوب کرد . لذا امام پس از وداع با مرقد مطهر خاتم النبیین (ص) مدینه را به مقصد مرو ترک نمودند ، ترک کردنی که بازگشتی در آن نبود ، درست مثل زمانی که عمه ی گرامیشان حضرت ام المصائب زینب کبری در دشت نینوا رو به برادر گفت : " گر بروی سوی حرم دیگر زنده نمی آیی " .حضرت شمس الشموس پس از ترک مدینه النبی به سمت بصره راهی شدند و سپس از آنجا خود را به اهواز رساندند و سپس مسیر خود را برای رسیدن به مرو ادامه دادند تا رسیدن به اینجا ، دیار ارجان .  به گواه تاریخ زمانی که امام خاک ارجان به قدوم مبارکش متبرک نمود ، شبی را در مسجد جامع بکان اطراق نمودند ، که پس از این اتفاق بر قدمگاه متبرک ایشان بقعه ساخته شد و تبدیل به زیارتگاهی برای مردم متدین این شهر و معروف به مشهد ارجان . 

به گزارش مفدا بهبهان ،  سه شنبه ۷ آبان ماه ۹۸ طبق روال سالیان قبل مردم شهر دارالمومنین بهبهان در آخرین روز از ماه صفر که مصادف بود با شهادت امام مظلوم شیعه ، حضرت علی ابن موسی الرضا المرتضی (ع) ، برای گرامی داشت این روز فاصله حدود ۱۵ کلیومتری تا قدمگاه را با پای پیاده طی کردند و به حی علی العزاء امام مظلومی  پرداختند که به زهر کین مامون ملعون عباسی مسموم شد . جمعی از دانشجویان دانشکده علوم پزشکی بهبهان ، به همت بسیج دانشجویی و با همکاری کانون بسیج جامعه پزشکی در این برنامه آیینی و معنوی شرکت کردند . دانشجویان دانشکده نیز مانند سایر شهروندان با شور و اشتیاقی خاص مسیر بهبهان تا قدمگاه را پیمودند ، حضور در این مراسم آیینی برای آن دسته از دانشجویان جدیدالورود یا آنهایی که اولین بار بود در این مراسم شرکت می کردند ، از جذابیت خاصی برخوردار بود.  همچنین بسیج دانشجویی دانشکده ، با تعدادی از دانشجویان رشته ی پرستاری دانشکده در طی مسیر ایستگاه پایش سلامت را بر پا کردند و به کنترل فشار خون ، قند خون ، وزن و ... شهروندان بهبهانی و افراد شرکت کننده در مراسم پرداختند ، اعضاء کانون محیط زیست دانشکده نیز با حضور در مسیر پیاده روی تا قدمگاه نسبت به جمع آوری زباله های موجود در مسیر اقدام کردند . همچنین پرسنل محترم فوریت های پزشکی دانشکده با پوشش کامل مسیر سرویس دهی بسیار خوبی را به زائرین عزیز ارائه کردند . 

تیم مفدا بهبهان هم که مانند سال گذشته برای پوشش خبری این رویداد آیینی شهرستان بهبهان راهی قدم گاه شده بود ، چیزی جز شور و اشتیاق مثال زدنی مردم مشاهده نکرد . در طول مسیر پیاده تا قدم گاه موکب های زیادی برای پذیرایی از زائرین و عزاداران بر پا شده بود و موکب داران به فواصل مناسبی به هم مشغول سرویس دهی به مردم شریف و متدین بهبهان بودند . شباهت عجیبی وجود داشت این مسیری به قدمگاه خورشید می رسید تا آن مسیری که طی شد تا به خورشیدی برسیم که در صحرای دشت نینوا بر روی نی شد ، شور بود و شعور ، دسته های مختلف عزاداری نیز در طول مسیر حضور داشتند و عزای امام شهیدشان را اقامه می کردند ، هنگامه نماز ظهر که شد ، هر کس هر کجای مسیر که بود ، می ایستاد و نماز می گذاشت و اگر مسیری را طوری طی نموده بود که هنگامه نماز به مقابل موکبی می رسید ، در نماز جماعت حاضر می شد و نماز عشق می خواند ، چه صفایی دارد این همه اخلاص و پاکی از مردم شهری که به دارالمومنین معروف است .

پس از اقامه نماز موکب ها از زائرین قدمگاه به صرف نهار پذیرایی کردند  . پیش تر که میرفتیم و رفته رفته به قدمگاه امام مهربانی نزدیک تر می شدیم شور و حال مردم نیز افزایش می یافت ، به طوری که وقتی به قدمگاه رسیدیم دسته های عزاداری در کنار هم مشغول نوحه خوانی و سینه زنی بودند .مردم شهرستان بهبهان بواسطه مدفون بودن برادران و خواهران تنی امام رضا (ع) ، چون حضرت امامزاده فضل بن موسی (ع) و حضرت بی بی صالحه بیگم (س) و ... عشق و ارادت خاصی به هشتمین اختر تابناک آسمان ولایت و امامت دارد .  

از سال ۱۳۹۱ تاکنون در ۳۰صفر که مصادف با سالروز شهادت عالم آل محمد(ص)، هشتمین دردانه‌ی حضرت زهرا(س) اختر تابنابک آسمان امامت و ولایت است که مردم بهبهان بر اساس یک آئین سنّتی در این روز برای زیارت قدمگاه  امام رضا (ع) در روستای امام رضا، مسیر بهبهان تا قدمگاه را با پای پیاده طی می‌کنند. یکی از آداب عزاداری مردم منصوریه در گذشته این بود که یک بار همه ساله در شب عاشورا بعد از اتمام مراسم سینه زنی در مسجد صاحب الزّمان(عج) روستا به صورت خودجوش، با پای برهنه با حالت حزن و اندوه و عزاداری به قدمگاه امام رضا(ع) واقع در روستای امام رضا(ع) حدود سه تا چهار کیلومتری منصوریه برای عرض ارادت به امام رضا(ع) و تسلیت شهادت میرفتند. احیای آئین پیاده‌روی از بهبهان تا قدمگاه را بعد از حضور مقام معظم رهبری در سال ۱۳۷۹ در شلمچه و اعلام آن مکان به عنوان دروازه ورود ولایت به ایران به وسیله برخی از روحانیون متعهد و فرهیخته بهبهان و به پیشنهاد آنان  پیاده‌روی از بهبهان و منصوریه تا قدمگاه که در سالهای دور از طرف افراد و گروه های خاص رواج داشت که بعد از وقفه‌ی طولانی، مجدداً از سال۱۳۹۱راه اندازی شد.

 

از بوی گل نرگستان مست در این شهر

افتاده ام و دل شده پا بست در این شهر 

مشهد نشد آقا که بیاییم ، ولی باز

خوب است قدمگاه شما هست در این شهر 

قدمگاه

نویسنده
خ سالاری

b.bagdeli@yahoo.com
*******

خ سالاری

  نظرات

نظری وجود ندارد.

جستجوی خبر

تصاویر بهبهان

شهرستان بهبهان
اطلاعات کلی
کشور ایران
استان خوزستان
مرکز بهبهان
سال شهرستان شدن 1316
مردم
جمعیت 180000نفر
مذهب شیعه
داده های دیگر
پیش شماره تلفنی 061
شهرها
بهبهان،سردشت(زیدون)،تشان ،منصوریه
تعداد بخش ها
مرکزی زیدون تشان