Menu

دانشکده علوم پزشکی بهبهان

   جناب آقای  دکتر ربیعی، معاونت محترم درمان دانشکده علوم پزشکی بهبهان در بیانیه...

اولین تزریق موفقیت آمیز در سکته مغزی در بیمارستان دکتر شهید زاده بهبهان

جناب آقای  دکتر ربیعی، معاونت محترم درمان دانشکده علوم پزشکی بهبهان در بیانیه ای فرمودند: سکته مغزی آسیب مغزی حاد ناشی از انسداد...
1398/10/25 | خ سالاری | | عمومی،اخبار ویژه،خبر اسلایدر،اطلاعیه ها،معاونت درمان،بیمارستان شهید زاده،بیمارستان فریده بهبهانی | 253 | 0 نظر | print | |

جناب آقای  دکتر ربیعی، معاونت محترم درمان دانشکده علوم پزشکی بهبهان در بیانیه ای فرمودند:

سکته مغزی آسیب مغزی حاد ناشی از انسداد یا پارگی رگهای مغزی می باشد.

علایم :فلج ناگهانی دست یا پا ،انحراف ناگهانی صورت ، اختلال ناگهانی صحبت کردن و دید ،سرگیجه و عدم تعادل ناگهانی

 کد ۷۲۴ (واحد درمان دارویی سکته حاد مغزی) از دیماه 1398 در شهرستان بهبهان به اجرا درآمده است .

 بیمارستان دکتر شهیدزاده تنها بیمارستان دارای کد ۷۲۴ در شهرستان بهبهان است و آماده خدمت رسانی  به شهرهای همجوار هم می باشد.

 کد ۷۲۴ در واقع فرآیند درمان سکته  حاد مغزی در ساعات اولیه در بیمارستان دکتر شهیدزاده می باشدو به این شکل است که هفت روز هفته و ۲۴ ساعت شبانه روز پرسنل بیمارستانی مربوط به  کد سکته مغزی (724) شامل متخصصان مغز واعصاب مجرب ، پرستاران آموزش دیده و نیروهای فوریتهای پزشکی 115 به حالت آماده باش قراردارند ،  در خصوص شناسایی و تشخیص بیماران استروک و اجرای اقدامات درمانی اقدام می نمایند. هدف از اجرای این طرح جلوگیری از ناتوانی بیشتر ، درمان و بهبود بیماران دچار سکته حاد مغزی به شرط مراجعه فوری و کمتر از ۳ ساعت به بیمارستان می باشد. از انجایی که ۸۵ درصد سکته های حاد مغزی از انواع ایسکمیک ( نوعی سکته مغزی) است علاوه بر شناخت و درمان ریسک فاکتورها و پیشگیری اولیه ، اقدام به موقع در کمترین زمان ممکن از اصلی ترین اولویتهای نظام سلامت است.

خوشبختانه اولین بیمار سکته مغزی با تزریق موفقیت آمیز داروی آلتپلاز مورخ ۱۶ دیماه ۹۸ در بیمارستان دکتر شهیدزاده بهبهان از علایم دایمی و مشکلات عدیده ی سکته مغزی رهایی یافت.

بیمار خانم 80 ساله، با ضعف کامل اندام سمت راست ، عدم درک صحبت و عدم توانایی صحبت کردن از یک ساعت قبل از بستری توسط اورژانس فوریتهای پزشکی 115 به بیمارستان  دکتر شهید زاده بهبهان به عنوان کد استروک (724)ارجاع داده شد، پس  ازویزیت اورژانسی بیمار توسط پزشک طب اورژانس و اعلام کد استروک (724)، متخصص مغز و اعصاب( خانم دکتر علی نژاد) و پرستار استروک حضور یافتند ، بلافاصله بیمار  جهت سی تی اسکن اورژانسی به واحد سی تی اسکن  منتقل شد، بعد از 30دقیقه از حضور بیمار در بیمارستان و انجام فرایند ، با توجه به نداشتن منع تجویز دارو و نگذشتن زمان طلایی برای بیمار،  داروی آلتپلاز با دوز لازم تحت مانیتورینگ قلبی و عروقی تزریق شد. علایم بیمار حین و اندکی بعد از تزریق تا حدود خوبی بر طرف شد. از نظر فشار خون و علایم حیاتی تحت مراقبت دایم قرار گرفت.و بیمار دوروز بعد با شرایط عمومی خوب مرخص شد.

 ایشان در پایان توصیه کردند :که سکته مغزی همیشه یک اورژانس است و قابل درمان،  در صورتی که سطح آگاهی خودمان را  از علایم سکته مغزی بالا ببریم و زمان را از دست ندهیم.

 

نویسنده
خ سالاری

b.bagdeli@yahoo.com
*******

خ سالاری

  نظرات

نظری وجود ندارد.

جستجوی خبر