Menu

دانشکده علوم پزشکی بهبهان

  درباره کوروناویروس جدید nCoV-2019 شناسائی شده در چین بیشتر بدانیم  

 31ماه ...

درباره کوروناویروس جدید nCoV-2019 شناسائی شده در چین

درباره کوروناویروس جدید nCoV-2019 شناسائی شده در چین بیشتر بدانیم 31ماه دسامبر 2019 میلادی، خوشه ای از موارد عفونت شدید تنفسی در شهر...
1398/11/16 | خ سالاری | درباره کوروناویروس جدید nCoV-2019 شناسائی شده در چین | عمومی،اخبار ویژه،خبر اسلایدر،اطلاعیه ها،معاونت درمان،معاونت بهداشت،بیمارستان شهید زاده،بیمارستان فریده بهبهانی،بیمارستان اشرفی | 628 | 0 نظر | print | |

درباره کوروناویروس جدید nCoV-2019 شناسائی شده در چین بیشتر بدانیم

31ماه دسامبر 2019 میلادی، خوشه ای از موارد عفونت شدید تنفسی در شهر ووهان کشور چین گزارش شد. در ابتدا بر اساس مشاهدات اینگونه به نظر می رسید که بیشتر بیماران تاریخچه حضور یا کار در بازار فروش ماهی و غذاهای دریایی را دارند.  بازار مذکور بلافاصله در روز اول ژانویه 2020 تعطیل شد و اقدامات سلامت محیط و گندزدایی در آنجا به طور کامل به انجام رسید. چند روز بعد پس از رد تشخیص انفلوانزای فصلی، آنفلوانزای پرندگان، آدنوویروس، کوروناویروس سارس، کوروناویروس مرس و سایر عوامل بیماری زای دیگر، در 9 ژانویه 2020 مشخص شد، عامل بیماری یک کوروناویروس جدید است که 70 درصد قرابت ژنتیکی با سارس دارد.

در حال حاضر این ویروس را به اختصار nCoV-2019 نام گذاری موقت نموده اند تا اطلاعات بیشتر به دست  آید. در 11 ژانویه 2020 اولین مورد فوت ناشی از این ویروس در چین گزارش گردید و سپس گزارش موارد مثبت در استان های دیگر چین و نیز از کشورهای دیگر مانند تایلند، ژاپن، کره جنوبی، آمریکا ، استرالیا، فرانسه، تایوان و ... اعلام شد. انتقال فرد به فرد ثابت شده است.

این بیماری جدید یک بیماری قابل انتقال از حیوان به انسان محسوب می شود اما هنوز راه های انتقال، مخازن حیوانی، راه های پیشگیری، تظاهرات دقیق بالینی آن به طور کامل مشخص نشده است و نیاز به مطالعات بیشتر دارد. بیشترین علائم بیماری تاکنون تب، سرفه و تنفس مشکل در موارد شدید بوده اند.

در حال حاضر واکسن و درمان مناسب برای کوروناویروس جدید وجود ندارد و لذا داشتن ظن بالینی و پرسش از شرح حال سفر و تماس، از بیماران تب دار و بیماران دارای علائم تنفسی نقش بسیار مهمی در برنامه پیشگیری و کنترل این بیماری دارد. دانشمندان در تلاش برای ساخت واکسن این ویروس هستند.

کورونا ویروس ها یک خانواده بزرگ از ویروس ها هستند که می توانند طیفی از بیماری ها از یک سرماخوردگی ساده تا بیماری های بسیار شدید مثل سارس(SARS-cov) و مرس(MERS-cov)  و کورونا ویروس جدید که در چین در سال 2019 شناسایی شد را ایجاد نمایند.

کورونا ویروس ها در واقع جز بیماری های مشترک بین انسان و حیوان نیز محسوب می شوند یعنی می توانند از حیوانات به انسان منتقل شوند. به طور مثال بیماری سارس از گربه به انسان منتقل شد و مرس از شتر به انسان منتقل گردید.

در کشور ما نیز با نظارت و راهبری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت در تمام پایانه‌های مرزی کشور به ویژه فرودگاه‌ها و بنادر بین المللی، پایگاه‌های مراقبت‌های بهداشتی مرزی با حضور تیم‌های متشکل از کارشناسان و متخصصان بهداشت و مبارزه با بیماری ها فعال هستند و با تجهیزات مناسب هرگونه مورد مشکوک ورودی به کشور را تحت غربالگری و مراقبت‌های لازم قرار می‌دهند.

با شناسایی احتمالی هر مورد مشکوک به بیماری و یا افراد دارای علائم، فرد مورد نظر تحت تدابیر بهداشتی خاص قرار می‌گیرد و بررسی‌ها و درمان های لازم صورت می‌گیرد.

نظام آزمایشگاهی کشور به صورت فعال هرگونه نمونه به دست‌آمده آزمایشگاهی از طریق واحدهای بهداشتی درمانی را بلافاصله مورد سنجش قرار می‌دهند و نتایج آن برای اقدامات بعدی به مراجع ذی صلاح ارسال می‌شود. این اقدامات بر اساس دستورالعمل های فنی و علمی است .

تمام این موارد به معنی آمادگی ساختار سلامت کشور برای پیشگیری و کنترل این بیماری است اما برای پیشگیری نیاز به خودمراقبتی و توجه به اصول بهداشت فردی و عمومی دارد.

راه های پیشگیری از کوروناویروس جدید کدامند؟

توصیه هایی برای عموم مردم شامل رعایت بهداشت دست، رعایت آداب تنفس و توجه به سلامت غذایی است.

به طور مکرر دست های خود را با آب و صابون بشویید.

موقع عطسه و سرفه دهان و بینی خود را  با دستمال بپوشانید و اگر دستمال در دسترس نبود از قسمت داخلی آرنج خود استفاده کنید.

از افراد دارای علائم عطسه و سرفه حداقل دو متر فاصله بگیرید.

اگر تب، سرفه و تنفس مشکل (اشکال در تنفس، تنگی نفس و...) داشتید، سریع به پزشک مراجعه نمایید و سابقه مسافرت خود را به کشور یا مکان دیگر حتما به پزشک اطلاع دهید.

از تماس بدون محافظت با حیوانات زنده و سطوحی که با آن تماس داشته اند خودداری نمایید.

از خوردن گوشت و احشای حیوانات به صورت خام و نپخته خودداری نمایید.

از گذاشتن مواد غذایی خام و نپخته در کنار سایر مواد غذایی خودداری نمایید.

بنابر این پیشگیری از کوروناویروس جدید همانند بسیاری از بیماری‌های ویروسی مجاری تنفسی بسیار ساده بوده و مهمترین آن شامل شستشوی مکرر دستها است.

تاکنون هیچ موردی از ابتلا به کوروناویروس جدید در ایران گزارش نشده است.

دستورالعمل 

دستورالعمل اجرایی نحوه برخورد با بیماران مشکوک به آلودگی به کوروناویروس جدید (nCoV-2019) دراورژانس پیش بیمارستانی

مطالب آموزشی در مورد کرونا ویروس جدید


 

 

 

 

 

 

نویسنده
خ سالاری

b.bagdeli@yahoo.com
*******

خ سالاری

  نظرات

نظری وجود ندارد.

جستجوی خبر