fa-IRen-US
Menu
 خود مراقبتی انواع مختلفی دارد و هر فرد یا سازمانی در صورت رعایت توصیه‌های خود م...

فواید خود مراقبتی در ایام کرونا

خود مراقبتی انواع مختلفی دارد و هر فرد یا سازمانی در صورت رعایت توصیه‌های خود مراقبتی می‌تواند سلامت خود و مجموعه را به میزان قابل توجهی اف...
1401/01/20 | | مصاحبه معاونت محترم بهداشت درباره اهمیت خودمراقبتی در دوران کرونا | عمومی،اخبار ویژه،خبر اسلایدر،اطلاعیه ها،معاونت بهداشت | 207 | 0 نظر | print | |

خود مراقبتی انواع مختلفی دارد و هر فرد یا سازمانی در صورت رعایت توصیه‌های خود مراقبتی می‌تواند سلامت خود و مجموعه را به میزان قابل توجهی افزایش دهد و این سلامتی شامل بعد‌های مختلفی از جمله جسمانی و روحی می‌شود.

 

موضوع مصاحبه:

اهمیت خودمراقبتی در دوران کرونا (در مورد رعایت صحیح پروتکل های بهداشتی، زدن واکسن، استفاده از ماسک و داشتن مسئولیت اجتماعی نسبت به سلامت سایر افراد جامعه)

۱- خودمراقبتی را تعریف نمایید.؟

خود مراقبتی شامل اعمالی است اکتسابی، آگاهانه و هدفمند که مردم برای خود، فرزندان و خانواده‌شان انجام می دهند تا تندرست بمانند. از سلامت (جسمی روانی و اجتماعی و..) خود محافظت کنند و نیازهای(جسمی روانی و اجتماعی و..) خود را برآورده سازند، از بیماریها و حوادث پیشگیری کنند، بیماریهای مزمن خود را مدیریت کنند و نیز از سلامت خود بعد از بیماری حاد یا ترخیص از بیمارستان، حفاظت کنند.

۲-آیا  خود مراقبتی انواع مختلفی دارد  ،میزان اهمیت آن در سطح جامعه را بیان فرمایید.؟

خود مراقبتی: شامل خودمراقبتی فردی، سازمانی و اجتماعی است. هر کدام از اهمیت و جایگاه خاصی برخوردارند. در سطح سازمانی و اجتماعی توسط ائتلافی از اعضای سازمان و یا جامعه طراحی،اجرا، پایش و ارزشیابی می شوند و اهمیت این دو از آن منظر است که موارد زیادی از اقدامات سلامت در سطح فردی به وقوع نمی پیوندند و لازمه مراقبت در سطح کلان است.

۳-آیا خودمراقبتی در سنین، گروه‌ها و اقشار مختلف یکسان است؟ خودمراقبتی در یک کودک و یا یک سالمند چه تفاوتها یی دارد؟

خود مراقبتی برای گروههای سنین مختلف متناسب با عوامل خطر و شرایط سنی آنها متفاوت است ولی شباهت همه آنها در ایجاد، حفظ و ارتقای سلامت است.

۴-اجرای  برنامه‌های مربوط به خودمراقبتی چه تاثیری در ارتقا سطح سلامت  ، سواد سلامت و کاهش هزینه های سلامت جامعه دارد؟

خود مراقبتی موجب ارتقای سلامت و کیفیت زندگی، افزایش رضایت بیماران، منطقی شدن استفاده از خدمات ( کاهش بار مراجعات غیر ضروری مردم به بیمارستان و...) و نیز کاهش هزینه های سلامت و افزایش امید به زندگی و افزایش طول عمر می شود.

5-در شرایط فعلی که شاهد شیوع بیماری کرونا و ظهور سویه‌های جدید آن هستیم، واکسیناسیون حداکثری چگونه  می‌تواند ما را در خود مراقبتی  از کرونا  یاری کند؟

واکسیناسیون را یکی از راه های موثر در پیشگیری از بیماری کرونا دانست و گفت: هیچ واکسنی ایمنی صد درصدی ایجاد نخواهد کرد اما تزریق آن ایمنی قابل توجه و خوبی را در فرد ایجاد کرده  و خطر مرگ و میر را به شدت کاهش می دهد.

اینکه واکسن به تنهایی بتواند مانع شیوع و ابتلا به کرونا باشد تاکنون فرضیه آن ثابت نشده و برهمین اساس دانشمندان  همچنان به خودمراقبتی در برابر این ویروس تا تکمیل زنجیره واکسیناسیون و اثر بخشی کامل آن تاکید دارند.

6-چگونه می‌توان افراد جامعه را به رعایت هرچه بهتر مسائل مرتبط  با خودمراقبتی ترغیب کرد؟

متاسفانه، حساسیت درک شده مردم نسبت به مسئله کووید 19 با توجه به آمار و ارقام موجود نشان میدهد که کاهش یافته است. لازم است مردم عزیز با حساسیت بیشتری دستورالعمل‌ها را رعایت نمایند و واکسیناسیون خود و خانواده را تکمیل کنند.

7- نقش مردم در خود مراقبتی از کرونا را چگونه می بینید؟

خود مراقبتی به فعالیت‌هایی گفته می شود که افراد برای مراقبت از خود یا خانواده برای حفظ سلامت و پیش‌گیری از ابتلا به بیماری‌ها انجام می‌دهند زیرا خود مراقبتی ستون سلامت انسان را تشکیل می دهد.

سلامت شاخص پایه دردستیابی به توسعه پایدار است که با خود مراقبتی در سطوح فردی، خانوادگی و اجتماعی حاصل می شود به همین دلیل کارشناسان حوزه بهداشت و درمان تاکید بررفتارهای سلامت محور بسط دهنده دایره کیفیت زیستی دارند.

خودمراقبتی رفتاری داوطلبانه و آموخته شده است و حق و مسئولیتی همگانی محسوب می‌شود که افراد برای حفظ سلامت خود، خانواده و نزدیکان خود انجام می‌دهند.

یکی از مهمترین مسائل درزمینه تضمین سلامت جامعه، توانمندسازی اجتماع محور و ارائه آموزش‌های لازم در زمینه خودمراقبتی است ودرواقع باید خودمراقبتی را یکی از قطعات مهم تضمین کننده سلامت جامعه دانست.

8-نظر به فرارسیدن ایام نوروز و ورود مسافران نوروزی چه برنامه هایی برای مسافرین و سایر مردم با توجه به شرایط کرونا تدارک دیده اید ؟

سناریوی اول که بدبینانه‌ترین حالت از وضعیت سفرهای عید خواهد بود اینکه، محدودیت‌‌های تردد مجددا برقرار شود و سفرها به‌طور کل بسته شود. زیرا با اوج‌‌گیری اُمیکرون در بهمن ماه، کنترل و مهار مجدد کووید-۱۹ عمدتا تا دو ماه زمان می‌‌برد، از این رو، سفرهای نوروز نیز همانند کریسمس لغو خواهند شد.

سناریوی دوم، تکرار سیاست عید ۱۴۰۰ را نشان می‌دهد که در روزهای پایانی سال، محدودیت‌‌ها کاملا برداشته شود و سفرهای بی‌‌برنامه و هجومی افزایش یابد.

تکرار این سیاست، می‌تواند منجر به تحقق پیک هفتم کرونا پس از پایان تعطیلات عید شود، همچنان که در بهار امسال اتفاق افتاد. اما در سناریوی سوم که می‌تواند بهترین سناریو هم برای بازار گردشگری و هم برای جلوگیری از پیک‌‌های بعدی باشد، این است که اول از همه تنها به افراد واکسینه شده اجازه سفر داده شود و پس از آن با افزایش تجهیزات پروتکل‌‌های بهداشتی جهت ایمن‌سازی و اطمینان‌بخشی به مردم و کاهش نسبی هزینه‌های سفر، مردم را تشویق به سفرهای امن کنند.

اعتمادسازی برای سفرهای امن و برخورداری از خدمات گردشگری منجر به علاقه‌مندی مردم به مقاصد با جمعیت کمتر در روستاها و طبیعت می‌شود و این امر بر بازیابی و بهبود تدریجی بازار گردشگری تاثیر مستقیم خواهد داشت و از سوی دیگر مردم سفرهای خانوادگی و شخصی را بر دورهمی‌های خانوادگی ناشی از محدودیت‌‌های سفر یا هزینه بالای سفر ترجیح خواهند داد و این کاهش دید و بازدیدها قطعا بر کاهش مبتلایان به کرونا اثرگذار خواهد بود.

9- با توجه به نزدیک شدن به چهارشنبه آخر سال و آیین چهار شنبه سوری در زمینه خود مراقبتی و چهارشنبه سوری چه توصیه ای برای نوجوانان و جوانان دارید ؟

مراسم چهارشنبه سوری هرساله با حوادث ناگواری همراه است و به کشته یا مجروح شدن گروهی از نوجوانان و جوانان می انجامد.خانواده ها در پیشگیری از حوادث نقش مهمی را ایفاء می کنند.باید کودکان و نوجوانان را تشویق کرد که از حوادث درک خوبی داشته باشند. باید به آنها آموزش داد که آنها در مقابل مواد محترقه و منفجره و آتش‌بازی آسیب‌پذیر هستند. آموزش آسیب‌پذیری در مقابل خطرات مذکور، از اهمیت خاصی برخوردار است.هشدارها ممکن است تکراری باشد، اما باید باز هم تکرار شود.

 

۱۰-سخن پایانی خود را در رابطه با خودمراقبتی و برنامه‌های حوزه سلامت در این زمینه و جایگاه آن در سطح جامعه را بیان بفرمایید.

امروزه اکثر کشورهای توسعه یافته دنیا تمرکز آنان بر روی خود مراقبتی می‌باشد که نمونه بارز آن در همین جریان شیوع بیماری کرونا کاملآ مشهود است. همه توصیه‌هایی که می‌شود تا افراد فاصله‌گذاری را رعایت کنند ماسک بزنند و واکسن تزریق نمایند، همه اینها خودمراقبتی است و افراد با این اقدامات از خود مراقبت به عمل می‌آورند.

این همه مسائل و مشکلات ما در دوران شیوع بیماری کرونا شامل بستری و فوتی و رنج و درد که با آنها مواجه می‌شويم و آثار متعاقب آن همچون محدودیت‌ها، تعطیلی‌ها و ... ناشی از این است که خودمراقبتی نزد افراد به درستی انجام نمی‌شود.

در مسیر رسیدن به خود مراقبتی مناسب دو راهبرد و راهکار مهم وجود دارد که شامل همکاری‌های بین بخشی و مشارکت مردم در سلامت می‌باشد. باید کلیه ادارات و سازمانها برای تحقق سلامت (سلامت برای همه) مشارکت و همکاری موثر داشته باشند و از طرفی دیگر نیز مشارکت مردم در سلامت امری ضروری است و تک تک افراد در جامعه مسئول سلامت خود و دیگران  هستند.

چاره‌ای جز خودمراقبتی نداریم و حتماً باید این موضوع در اولویت‌های برنامه‌های نظام باشد

نویسنده  نظرات